İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balıkesir Gönen Belediyesi’nin ahvali

Gönen, Balıkesir’in kaplıcalarıyla meşhur bir ilçesidir. Şehir merkezindeki büyük park kaplıcaların olduğu otellerin hemen yanındadır. Bu parkın yanından da Gönen Çayı geçmektedir.

Halk maalesef oldukça pasif kalan Gönen Belediyesi’nden muzdarip duruma düşmüştür. Bunun sebeplerini bir kaç madde ile izah edelim;

Gönen Çayı

Gönen Çayı bundan yaklaşık 10-12 sene öncesine kadar gürül gürüldü. Yapılan baraj, bölgedeki tarım alanlarının dışında 150 bin nüfuslu Bandırma için de içme suyu kaynağı olunca Gönen Çayı’ndaki su seviyesi epey düştü.

Suyun azalmasıyla birlikte çaya verilen önem azaldı. Bilhassa şehir parkı için güzel bir manzara alanı olan kısımda çay suyunu görmek neredeyse imkansız hale geldi. Boyları uzayan ve yıllardır herhangi bir bakım görmeyen otlar çayın yatağını kaplamış durumda.

Gönen Çayı’nın bilhassa şehrin hemen yakınında yer alan 150-200 m’lik alanında yatak ıslah edilip, etrafı yeşillendirilip Gönen’e yakışır bir şekilde pırıl pırıl bir görünüm kazandırılabilir. Suyu az olduğu için eski ihtişamını göremesek de en azından o günleri bilen yerli halkın çaya her bakışında yüreği sızlamaz ve kaplıcalar için bölgeye gelen turistler için de güzel bir seyir alanı olur.

2015’te yayınlanan yerel bir haberde belediye başkanı Gönen Çayı’nın ıslahı için bir komisyon kurulduğu ve Eskişehir Porsuk Çayı, Afyon Kokarçay gibi ıslah çalışmaları incelenerek Gönen için en uygun projenin hayata geçirileceği belirtilmişti.

2015’te yayınlanan haberde Gönen Çayı ilçenin vitrini olacak diye geçiyor.

Şehir Parkı

Gönen Şehir Parkı ilçenin gözde mekanlarından biridir. İçinde bulunduğu kaplıcalar bölgesi dahil 70 bin metrekarelik bir alan kaplayan park 1960’lara kadar mezarlık olarak kullanılıyordu.

İçerisindeki devasa ağaçlarla ve yeşil alanlarla şehrin içinde doğal, zengin bir dinlenme alanı sunan park ilçenin turistik çarşısına da komşuluk ediyor. İlçenin meşhur el işi oyaları bu parkın içerisinde özel olarak tahsis edilmiş kulübelerde turistlere ve bölge halkına sunuluyor.

Parkın en büyük sorunu aslında yukarıda bahsi geçen Gönen Çayı’nın durumu. Fakat başka eksikleri de yok değil. Örneğin bilhassa bahar aylarında Türkiye’nin pek çok yerinde belediyeler her yeşil alanı çiçeklerle ve bilhassa lalelerle bezerken Gönen Belediyesi maalesef bu konuda pasif kalıyor. Gönen Şehir Parkı’nda lale festivali düzenlenmesi turizm açısından da ilgi çekici olacak ve şehrin güzelliğine güzellik katacaktır.

Kaplıcalar

Gönen Parkının içerisinde kaplıcalar bölgesinde Yıldız Otel, Yeşil Otel, Park Otel, Güneş Otel ve Derman Otel olarak Gönen Kaplıcaları İşletmeleri AŞ’ye bağlı beş otel bulunuyor.

Bu işletmenin %51 hissesi Gönen Belediye’sine ait durumda. Yaklaşık 1 yıldır belediye bu hissesini satarak tesisleri tamamen özelleştirilmeye çalışıyor ancak henüz netice alınmış değil. Sürecin uzamasına tesislerdeki fazla işçi sayısı ve tesisin hali hazırdaki borçları neden olduğu söyleniyor.

Gönen Belediyesi siyaseten elini zayıflatan ve sürekli zarar eden kaplıcalar bir an önce layıkıyla özelleştirilmeli ve hem belediye hem de Gönen Kaplıcaları hak ettiği değere kavuşmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir